Chorągiew Łódzka

Chorągiew Łódzka Związku Harcerstwa Polskiego liczy ok. 8 000 zuchów, harcerek i harcerzy, instruktorek i instruktorów. Obejmuje swoim zasięgiem 25 hufców, działających na obszarze woj. łódzkiego. Komendantką Chorągwi Łódzkiej jest harcmistrzyni Natalia Patorska-Grzelewska.

W 1998 r. Chorągiew Łódzka ZHP przyjęła za swojego patrona harcmistrza Aleksandra Kamińskiego (1903–1978), jednego z najwybitniejszych instruktorów harcerskich, twórcę ruchu zuchowego, w latach II wojny światowej współtwórcę konspiracyjnego harcerstwa, autora opowieści o bohaterach Szarych Szeregów – „Kamieni na Szaniec”, wybitnego pedagoga. W latach powojennych prof. A. Kamiński mieszkał w Łodzi, przez wiele lat kierował katedrą pedagogiki społecznej na Uniwersytecie Łódzkim.

Nasza chorągiew jest właścicielem baz obozowych, położonych w atrakcyjnych okolicach. Najbardziej znany jest Harcerski Ośrodek Szkoleniowo- Wypoczynkowy „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim, zlokalizowany na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, dysponujący znakomicie wyposażonymi salami dydaktycznymi i prowadzący ciekawe programy edukacyjne z zakresu ekologii.

Zapraszamy do odwiedzenia strony Chorągwii Łódzkiej www.lodzka.zhp.pl