Obóz- harcerskie wakacje

Gromady i drużyny harcerskie działają przez cały rok, także w czasie wakacji. Obóz (w przypadku zuchów – kolonia) jest ukoronowaniem całorocznej pracy drużyny. Kolonie zuchowe organizuje się najczęściej w budynkach (ew. w namiotach zaopatrzonych w podłogi). Obozy harcerskie organizowane są pod namiotami, w bazach lub samodzielnie (w lesie) przez drużyny i szczepy. Popularną formą, szczególnie wśród starszych harcerzy, są obozy wędrowne. Obozy harcerskie odbywają się z zachowaniem wszelkich wymagań obowiązujących przy organizowaniu letnich form wypoczynku dzieci i młodzieży. Są prowadzone przez wykwalifi kowaną kadrę instruktorską, z zachowaniem wszelkich standardów higienieny i bezpieczeństwa. Na obozie nad wodą zawsze zatrudniony jest ratownik. Wśród innych form wypoczynku dla dzieci i młodzieży – placówki harcerskie wyróżnia atrakcyjny program i szczególne zaangażowanie kadry. Dzięki przynależności do światowej rodziny skautowej – członkostwu w WOSM i WAGGGS – mamy wiele kontaktów zagranicznych. Harcerki i harcerze jeżdżą na obozy za granicę, a skautki i skauci z różnych krajów przyjeżdżają do nas. Uczestniczymy w światowych zlotach skautowych. Sprzyja to zawieraniu przyjaźni, nauce języków obcych, poznawaniu różnych kultur i miejsc na świecie.

Program obozu lub kolonii jest przygotowywany przed wyjazdem, przez kadrę i przy współudziale uczestników. Kolonie zuchowe mają zwykle fantastyczną fabułę, rozwijającą wyobraźnię dziecka, w zabawowej postaci dostarczają wiedzę o świecie, kształtują umiejętności wspólnego działania, postawy samodzielności, życzliwości, chęci pomagania innym. Obozy harcerskie też zwykle osnute są wokół przygotowanej fabularnej koncepcji, z której wynikają scenariusze poszczególnych obozowych dni. Z reguły o planach wakacyjnych gromady i drużyny zostaną Państwo poinformowani już na początku roku – dzięki temu będzie można dopasować terminy wyjazdów rodzinnych do terminu kolonii czy obozu. Na przedobozowym (przedkolonijnym) spotkaniu drużynowy przekaże Państwu informacje o:

— dokładnym terminie i miejscu obozu (kolonii),

— warunkach noclegowych,

— wyżywieniu,

— kosztach,

— warunkach opieki medycznej,

— dniu odwiedzin rodziców na obozie (kolonii).

Ważne, aby w karcie uczestnika, którą należy wypełnić przed wyjazdem dziecka, podali Państwo istotne informacje dotyczące jego zdrowia. Niepoinformowanie o chorobie, konieczności przyjmowania leków lub występowania uczulenia na pokarmy może stworzyć poważne zagrożenie. Należy poinformować również o chorobie lokomocyjnej dziecka. Leki, które dziecko stale przyjmuje, trzeba przed wyjazdem przekazać kadrze obozu, łącznie z kartką zawierającą szczegółowe informacje dotyczące ich dawkowania (dziecko nie powinno dostać do rąk nawet środków przeciwbólowych czy aspiryny).

Podstawowy ekwipunek obozowy:

— plecak,

— kurtka przeciwdeszczowa,

— kurtka z polaru (lub inne ciepłe okrycie),

— długie spodnie,

— dres,

— buty za kostkę, dobre na wędrówki,

— sandały,

— obuwie sportowe (tenisówki, trampki),

— skarpety (kilka par),

— bielizna osobista (kilka zmian),

— koszulki bawełniane,

— śpiwór,

— pidżama,

— menażka, kubek, niezbędnik (sztućce),

— ręczniki,

— środki higieny i kosmetyki (mydło, szampon, pasta i szczoteczka do zębów, grzebień, krem ochronny).

Przed wyjazdem na obóz szczegółowych informacji dotyczących tego, co zabrać, udzieli Państwu drużynowy.

Dziecko nie powinno zabierać na obóz cennych przedmiotów: biżuterii, sprzętu elektronicznego itp. Trzeba z drużynowym uzgodnić kwestię telefonów komórkowych – zwykle nie powinno się ich zabierać (na terenie obozu może być słaby zasięg, nie ma gdzie doładować komórki). Rodzice mogą np. umówić się w określonych dniach i godzinach na kontakt z komendantem obozu, który udzieli informacji o stanie zdrowia czy samopoczuciu dziecka.

"ABC Rodzica" ZHP Chorągiew Łódzka im. Aleksandra Kamińskiego, Agnieszka Kazek, Łódź 2012.