Finanse ZHP

Członkowie wszystkich stowarzyszeń płacą składki na rzecz swoich organizacji. W ZHP wynoszą one 4 zł miesięcznie. Część składek zostaje w drużynie, część w hufcu, kolejna część w chorągwi, a reszta trafi a do Głównej Kwatery. Hufce, chorągwie i GK ZHP fundusze ze składek członkowskich przeznaczają przede wszystkim na kształcenie i pomoc programowo-metodyczną dla podstawowych jednostek organizacyjnych. Z tych pieniędzy GK ZHP opłaca także składki członkowskie w organizacjach międzynarodowych: Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) oraz Światowym Stowarzyszeniu Przewodniczek i Skautek (WAGGGS).

Składki nie wystarczają jednak na pokrycie kosztów działalności naszego stowarzyszenia. Dlatego ważne jest dla nas obowiązujące w Polsce prawo, które zezwala na przekazywanie przez podatników (wszystkich płacących podatek dochodowy) 1% swojego rocznego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. ZHP jako całość i poszczególne chorągwie posiadają status takiej organizacji i dlatego pieniądze przekazane przez rodziców, przyjaciół harcerstwa i dorosłych instruktorów trafi ają do kasy Związku, kas chorągwi i dalej do szczepów czy drużyn, które darczyńcy wskażą w swoim zeznaniu podatkowym. Nasze stowarzyszenie stara się pozyskiwać granty dofinansowujące konkretne podejmowane przez harcerzy działania. Mimo dużej konkurencji ze strony innych organizacji pozarządowych dobrze napisane wnioski dotyczące pożytecznych i interesujących zadań pozwalają nam korzystać ze współfi nansowania naszych przedsięwzięć przez różne fundacje, jednostki samorządowe, ministerstwa i inne instytucje.

Wiele drużyn podejmuje też akcje zarobkowe, z których dochód zasila np. kasę obozu czy umożliwia zakup potrzebnego sprzętu.

"ABC Rodzica" ZHP Chorągiew Łódzka im. Aleksandra Kamińskiego, Agnieszka Kazek, Łódź 2012.