Świetlica Środowiskowa

Nasza świetlica działająca przy Komendzie Hufca ZHP w tym roku obchodzi 15-lecie swojego istnienia. Świetlica funkcjonuje w oparciu o dotacje w ramach realizacji zadań Miejskiej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Miasta Zduńska Wola.

Wychowało się w niej wiele, wiele dzieci pod czujnym okiem wykwalifikowanej kadry.

Obecnie nasza świetlica środowiskowa otwarta jest dla chętnych codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 15-19.

Opiekują się nami: p. Urszula Bondaryk, p. Elżbieta Gogulska, p. Sławomira Łągwa. Są to osoby kompetentne, przyjazne dzieciom i otwarte na Nasze potrzeby. Stanowimy liczną, ale bardzo zgraną grupę świetlicową. Jesteśmy taką wesołą gromadką. I choć różnimy się temperamentem, cechami charakteru, usposobieniem, to nie doprowadzamy do sytuacji konfliktowych, nie kłócimy się, ale próbujemy rzeczowo rozwiązywać problemy, rozmawiamy ze sobą, żeby dojść do porozumienia. Czuwa głównie nad tym socjoterapeuta p.   Sławka Łągwa, która organizuje nam specjalistyczne zajęcia. Uczy nas jak prawidłowo żyć zgodnie z normami społecznymi.

Uczymy się nie tylko jak żyć, ale również uczymy się matematyki, historii a to wszystko pod czujnym okiem p. Elżbiety i p. Urszuli. Nie zawsze chcemy odrabiać lekcje, ale łagodna motywacja opiekunów zachęca nas do nauki. W naszej świetlicy dzieje się dużo. Nie tylko uczymy się, ale także bawimy, poznajemy nasze miasto i nasz kraj, dbamy o zdrowy styl życia i o właściwie spożytkowany czas wolny. Dbamy również o zachowanie tradycji związanych z obchodami różnorodnych rocznic czy świąt.

Najbardziej lubimy zwiedzać nasz kraj w ramach przez kadrę świetlicową wycieczek. Dwa dni zwiedzaliśmy Kraków. Niektórzy z nas widzieli to miasto po raz pierwszy. Ta wycieczka pozwoliła nam poznać jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Byliśmy również w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Toruniu, i Malborku. Opalaliśmy się nad naszym morzem. Bawiliśmy się świetnie w bazie harcerskiej w Ślesinie. Nie zabrakło Nas również w wiosce indiańskiej, w ZOO, w teatrach i kinach na terenie Łodzi. Nie możemy zapomnieć o dwukrotnym pobycie na basenach w Kleszczewie czy też w Figloraju w Bełchatowie. Zwiedzaliśmy również Kalisz i Gołuchów. Poznajemy również bliższe okolice. Chodzi o nasze miasto, z którego historię mogliśmy zapoznać się podczas zwiedzania Muzeum Historii Miasta. W ramach obchodów Dni Zduńskiej Woli odwiedzamy miejsce narodzin patrona Zduńskiej Woli- św. M. M. Kolbe. Zapoznajemy się również z pracą różnych instytucji np. z pracą strażaków, czy policjantów. Dbamy o zdrowy styl życia, dlatego też często korzystamy z boisk i gramy w piłkę nożną, organizujemy w świetlicy gry i zabawy sportowe. Latem chodzimy na basen do MOSiR a zimą na basen przy Zespole Szkół nr 1. Pod czujnym okiem instruktorów uczymy się tańczyć i tworzyć układy taneczne, w ten sposób rozwijamy swoje talenty. Rozwijamy też umiejętności manualne i plastyczne a to za sprawą wolontariuszy a zarazem przyjaciół świetlicy, Pani M. Kucharskiej i Pani K. Zielińskiej. Dzięki nim tworzymy wspaniałe dzieła: obrazy, rzeźby, kwiaty, zwierzęta. To bardzo interesujące dla wszystkich zajęcia.

Wspierają i pomagają nam również wolontariusze z I LO, których bardzo chętnie gościmy. Pomagają nam w odrabianiu lekcji, organizują nam wspólne zabawy, które nas mocno interesują i wprowadzają przyjazny klimat. Nie można zapomnieć o naszych imprezach świetlicowych. Obchodzimy Dzień Chłopca i Dzień Kobiet. Wróżymy w dzień Andrzejek a prezentami obdarowujemy się w Mikołajki. Siadamy do wspólnego stołu wigilijnego i wielkanocnego. Otrzymujemy ogromne paczki od Świętego Mikołaja. Bawimy się na dyskotekach z okazji walentynek i karnawału. Nasi rodzice chętnie biorą udział w życiu naszej świetlicy, pomagając kadrze w zorganizowaniu tych wszystkich przyjemności.

Naszymi sprzymierzeńcami są harcerze, z którymi łączymy się w ramach różnych spotkań. Zaowocowało to tym, że kilkoro z nas jest teraz harcerzami.

Świetlica środowiskowa uczy, bawi i wychowuje. Dba o właściwy rozwój psychofizyczny jej wychowanków, zaspakaja ich potrzeby, daje poczucie bezpieczeństwa i akceptacji każdemu przychodzącemu do niej.